Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Poznámky ku otázke austrálskych víz.

 
Apropos : Väčšina Austrálčanov má dosť chabé vedomosti o histórii. Niektorí si napríklad myslia, ze prvé meno Gándhího bolo Goosey Goosey.
[ 6 / 36 ]
 
Keď sa rozhodujete o kurze, v prvom rade si položte otázku, ako dlho BY STE CHCELI (nie ako dlho zostanete) v Austrálii. Odporúčam zabezpečiť si čo najdlhší kurz z troch dôvodov:

A) kurzy vždy platíte len za semester vopred, finančne teda nemáte čo stratiť, pretože pri zapísaní sa na kurz musíte dokladovať zaplatený len PRVÝ semester, Nie CELÝ kurz. Toto napr. mne nebolo jasne vysvetlené v agentúre. Pritom cena jedného semestra je cca 2000-3000,- AUD, podľa školy a typu kurzu, určite to však nie je plná cena 8500,- dolčov za dvojročnú diplomu (Univerzity sú iný prípad, tam platíte za semester cca 5.000-10.000,- AUD, o nich teraz nepíšem).

B) Porovnajte si toto: ak zaplatíte za 6 mesačný kurz 2500,- AUD, dostávate víza na 6 mesiacov + 30 dní po ukončení školy na flákarinu, cestovanie a užívanie si prírody tohto ostrovčeka. Ak zaplatíte tých istých 2500,- AUD za prvý semester dvojročnej diplomy v IT alebo turizme, dostávate víza na 24 mesiacov plus nejaký ten mesiac na cestovanie. Postrehli ste rozdiel?

C) Ak je dĺžka vášho kurzu kratšia ako jeden rok, MUSÍTE ku žiadosti o víza na austrálskej ambasáde doložiť ROČNÚ otvorenú letenku. Ak je však dĺžka vášho kurzu nad 12 mesiacov, postačí preukázať jednosmernú letenku, jej cena však nie je 50 % ceny obojsmernej, ale asi 2/3, cca 20.000-26.000,- Sk. V každom prípade však je to nefixovaných 10.000-12.000,- Sk, čo nie je malá suma. O tomto bode som taktiež nebol v agentúre informovaný. Často sa stáva, že študenti sa rozhodnú zmeniť si po ukončení štúdia víza napr. na turistické, pričom doba ich pobytu v Austrálii potom presahuje 12 mesiacov a dosahuje napr. 14-15 mesiacov. Je to naozaj škoda, byť potom viazaný na ročnú otvorenú letenku ako napr. v prípade operátora Lauda Air, nakoľko (v závislosti od operátora, treba si to overiť v agentúre pred kúpou letenky) ste značne obmedzení v disponibilite s leteckým lístkom - väčšinou nemôžete letenku predať, nemôžete zmeniť medzipristátie, nemôžete ju zmeniť za lokálnu destináciu ani vrátiť leteckému operátorovi - opakujem, nemusí to byť váš prípad, treba si však na to dať pozor a radšej sa vyhnúť viazaniu financií na celý rok.

Hlavné riziko pri takomto rozhodnutí potom spočíva v nesprávnom výbere školy - ak si vyberiete nesprávny kurz, podľa austrálskych ustanovení môžete zmeniť školu najskôr po uplynutí 1 roka, aspoň tak to platilo v čase môjho vycestovania, neviem, či v tomto smere nastali nejaké zmeny. Opäť - vraj nemôžete, stretol som však ľudí, konkrétne spolubývajúci Róbert bol tiež ten prípad, ktorí školu zmenili pred uplynutím tejto doby. Takže - čo si z toho vyberiete? Chaos.Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

(Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003