Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

O práci (pre študentov) v Sydney a Austrálii.

 
Apropos : Príde blondínka do obchodu a povie:
- Prosím si tri pomarancové júsi.
Predavac jej hovorí:
- To sa cíta "džúsi".
- Tak potom si prosím tri pomarancové džúsi a kilo džablk.

[ 23 / 36 ]
 
Práca je naozaj kriticou otázkou - bez možnosti pracovať si asi málokto dokáže pokryť životné výdavky v Sydney z úspor na slovenskom alebo českom účte. Môj prípad, ako aj prípad mnohých iných študentov bol, že sme investovali de facto všetky úspory, resp. ich prevažnú časť do kúpy kurzu, letenky a počiatočného vreckového v celkovej výške cca 150 000-250 000,- Sk a spoľahli sa na to, že si nájdeme prácu po príchode, ktorou pokryjeme životné náklady. Optimistickejšie uvažujúci očakávali aspoň nejakú tú návratnosť investovanej sumy.

Bol to v každom prípade risky business - spoľahnúť sa len na infos nájdené kdesi na internete a zopár správ z agentúry alebo agenta. Avšak - núdza dokáže prinútiť k neuveriteľnému - vari každý, kto vytrvalo a systematicky hľadal prácu, nejakú tú prácu našiel. Poznám len jedného človeka, ktorý to po troch mesiacoch vzdal a vrátil sa uprostred kurzu domov. Všetci ostatní, do 2-7 týždňov prácu našli, hoci aj len neefektívne roznášanie letákov za 16 AUD na tisíc kusov. Chce to naozaj vytrvalosť a húževnatosť.

Takže - nájsť prácu je možné, opäť platí nepredikovateľné pravidlo osobného čara z prvého dojmu (neobliekajte si sako, ak hľadáte job kitchenhanda), systematickosti (treba zaangažovať všetky možnosti - volať na inzeráty z novín, na inzeráty nájdené na ulici, osobne sa pýtať každý deň v inej ulici, každý týždeň v inej štvrti, pripraviť si akékoľvek odporúčania, pýtať sa ľudí, ktorí sú tu už dlhšie apod.) a počasia, pričom práve tento posledný faktor najviac rozhoduje o vašom osude.

Treba mať realistické očakávania - ako overseas zahraničného študenta s limitom 20 pracovných hodín týždenne vás nikto oficiálne nezamestaná na plný úväzok a na druhej strane by ste ťažko stíhali školu, do ktorej chodiť musíte kvôli dokladovaniu na imigračnom úrade pri uvažovanom predlžovaní víz. Preto najväčšiu šancu na nájdenie práce máte v nie veľmi príťažlivej oblasti - väčšinou sú to stravovacie služby, čašníci, pomocníci v kuchyni, jazdci na motocykloch rozvážajúci pizzu po meste, čistiace práce, roznos letákov, domovy dôchodcov, nemocnice. Už lepším jobom je pravidelný predaj niekde v bufete alebo v obchode, ak sa vám podarí presvedčiť šéfa, že máte schopnú angličtinu a ste dôveryhodná osoba. No a úplne cool je, ak vás niekto najme ako architekta alebo programátora či web designera na báze freelancera, čiže kontraktného spolupracovníka plateného individuálne za každý projekt. Tieto možnosti sú zaujímavé a poskytujú šancu získať hodnotné odporúčanie platné aj v Austrálii. Uspieť pri pohovoroch na dané joby je veľmi ťažké, to vám potvrdí každý študujúci zahraničný študent. Nejde teraz o osobnú skúsenosť.

Ako sa teda orientovať na trhu práce? Prehľad o trhu práce môžte získať, ak si napr. zájdete na www.tradingpost.com.au alebo www.smh.com.au, prípadne nájdete stránky o ponuke prác v Austrálii (skúste napr. www.google.com s heslom "casual job sydney", jestvuje mnoho databáz s ponukami práce v Sydney).

Priemerný zárobok sa pohybuje v priemere od 10 AUD do 14 AUD za hodinu v bežne dostupnom type jobu. (porovnajte si životnú úroveň - cca 2,5 - 3 krát vyšší zárobok za ten istý čas, ako na Slovensku). Ak vás budú platiť v hotovosti (cash), vyjasnite si otázku, ako legalizovať svoje príjmy, napr. pravidelne vkladajte malé sumy na svoj účet, ktorý chcete dokladovať na Imigračnom úrade pri predlžovaní víz. Ušetríte si problémy s odosielaním peňazí na Slovensko a ich spätným prevodom na lokálny oficiálny austrálsky účet, pretože úradníci sa vás budú pýtať, z čoho ste pokrývali svoje životné výdavky. Ak zistia, že vás platili v cash, môžu sa nepríjemne vypytovať na rôzne nepekné veci, prípadne zmenežovať oficiálnu kontrolu podniku, kde ste pracovali. A to by mohol byť prúser nielen pre vás. Okrem toho pri platení v hotovosti sa vystavujete riziku zneužitia zo strany zamestnávateľa - poznám zopár prípadov, keď študenti nedostali peniaze, ktoré dostať za prácu mali, ale napr. len polovicu. Nikde nie ste totiž evidovní a nikomu nedokážete, že ste v danom čase niečo niekde odpracovali.

S výplatami v hotovosti teda naozaj opatrne! Najlepšie je skombinovať si prácu - nájsť si jeden legálny job, v ktorom vám peniaze budú posielať na legálny účet, a druhý neoficiálny, napr. platený v hotovosti, pričom si tieto financie môžete vkladať na iný neoficiálny účet.

Ak sa vám však podarí nájsť prácu, hoci len na 2-3 dni v týždni, máte vyhrané. Prácou čo len za 12-15 hodín týždenne, teda pri príjme nad 120-140 AUD týždenne nie je problém pri troche skromnosti pokryť svoje životné náklady. Samozrejme, neusporíte mnoho, avšak aspoň nemusíte míňať svoje trojnásobne ťažšie zarobené slovenské peniaze.


Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

(Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003