Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Otázka financií pred odchodom a po príchode do Sydney.

 
Apropos : V jedne cele se sejdou zoofil, pedofil, nekrofil, sadista a vyznavac adrenalinovych sportu.
Zoofil povida: "Chtelo by to nejakou kocku."
Pedofil: "No, spis kotatko."
Nekrofil: "Mrtve!"
Sadista: "To bych ho zabil ja."
Vyznavac adrenalinovych sportu se tak na ne diva a jemne pronese "Mnau".

[ 35 / 36 ]
 

Otázka financií je pre väčšinu cestovateľov kritická - myslím si, že 97% slovenských/českých študentov by do Austrálie nešlo, keby nemali možnosť popri štúdiu pracovať.

Nasledovné informácie/kalkulácie berte veľmi s rezervou - je nemožné predpovedať, ako sa VÁM zadarí po príchode do Sydney uplatniť sa - výška vašich úspor je natoľko variabilný fenomén, že agentúry ani agenti vám radšej podobné údaje neposkytnú, aby sa nevystavili riziku, že ich v budúcnosti obviníte z nepravdivého poskytovania údajov. Berte teda prosím všetky nasledujúce informácie len ako orientačné poskytnuté v dobrom úmysle pomôcť vytvoriť si približnú predstavu o pravdepodobných finančných nákladoch a príjmoch vášho austrálskeho dobrodružstva.

Model "Zlatej strednej cesty" -
priemerný slovenský/český študent na college v Sydney

Príjmy po príchode do Austrálie...

Prácu si nájdete povedzme do 2-6 týždňov po príchode. Ak pracujete 5 dní v týždni x 6 hodín x 10 AUD na hodinu = 300 AUD týždenne (v Austrálii sa všetko vypláca na týždennej báze, nie mesačnej ako u nás) x 4 = cca 1200,- AUD mesačného príjmu. Pozor - z tých cca 30-40 hodín je legálnych len 20, mnohí študenti kombinujú dve zamestnania, z ktorých jedno nikdy neprekročí 20 hodín týždenne a toto je potom dokladované imigračnému úradu. Taktiež vezmite do úvahy, že aspoň zo začiatku nebudete mať možnosť pracovať 5 dní v týždni, pretože budete musieť chodiť do college - potrvá niekoľko týždňov, možno celý prvý semester (3 mesiace), pokiaľ si vhodne prispôsobíte štruktúru výučby.

Výdavky po príchode do Austrálie...

Odrátajte si minimálne životné náklady na 1 osobu cca 700,- AUD mesačne (= 100 AUD za nájom ubytka + 50 AUD za stravu ak si varíte doma s cestovným x 4 týždne + nejaké vreckové) a máte mesačnú úsporu cca 500,- AUD = 13.000 - 15.000 SK v závislosti od vášho životného štandardu a kurzu koruny voči austrálskemu doláru. Pokiaľ ste náhodou dvojica, ktorá by náklady na byt i stravu zdieľala spoločne, môžete dosť významne znížiť výšku vašich životných mesačných nákladov - v takom prípade by som to odhadol na cca 400-500 AUD mesačne na 1 osobu.

(Pozn: kurz SKK/AUD dlhodobo pomaly klesá, resp. koruna posilnieva - v r. 2001 bol kurz 29-31 SKK/AUD, v 2004 len 24-25 SKK/AUD, čo znamená, že ak chcete zmeniť 1000,- AUD na SKK, tak pri poklese kurzu z 25 SKK/AUD na 24 SKK/AUD dostanete namiesto 25.000,- len 24.000,- mínus bankové poplatky cca 1-2% = celková strata asi 1.200-1.500,- Sk (:-((((( ).

Nevyhnutné výdavky pred príchodom do Austrálie...

Aby ste v Austrálii mohli zostať dlhodobo a zároveň pracovať, musíte si vziať kurz na minimálne 6 mesiacov (to je zákon, overte si aktuálnu dĺžku tohto minimálneho obdobia radšej u agenta alebo priamo na stránkach DIMIA - www.dimia.gov.au.com, resp. hľadajte "Australian Immigration Department" na google.com). Potom šesť mesačný kurz stojí na college cca 2.000-3.000 AUD = cca 50.000 - 70.000,- Sk. K tomu príde letenka za cca 40-50.000,- Sk, ktorá musí byť obojsmerná ročná pre kurz nad 6 mesiacov (return ticket 1 year open), inak austrálska ambasáda vo Viedni nevydá študentské víza. Základné vreckové na prvé dva mesiace bude cca 1.200,- AUD.

Celková priemernú investícia pred odchodom do Austrálie je potom cca 150.000,- SKK (cca 120.000,- CZK) ===> túto sumu považujem za spodnú reálnu hranicu "Zlatej strednej cesty", pod ktorú sa pri serióznom plánovaní ťažko dostanete.

Návratnost vašej investície do výpravy do Austrálie je potom cca 7-9 mesiacov.

Možné odchýlky od modelu "Zlatej strednej cesty"

Šťastnejší alebo šikovnejší ľudia (pričom medzi šťastím a šikovnosťou nejestvuje v Austrálii žiadna korelácia :-)) môžu peniaze investované do Austrálie zarobiť späť i za kratší čas. Pokiaľ máte naozaj šťastie, tak si nájdete job s vyšším príjmom, povedzme 12-16 AUD na hodinu. Je to možné, ale také joby sú dosť vzácne a rýchlo obsadzované hlavne po známostiach.

Inou možnosťou nájsť si druhý doplnkový job - niektorí študenti zvládajú hoci aj tri joby. Je to takmer vždy nelegálne, pretože kumulatívny súčet hodín dosahuje u niektorých študentov hoci i 40-50 hodín v týždni. Väčšinou sa jedná o reštaurácie, ktorých majitelia v snahe usporiť zamestnajú za veľmi nízku plácu povedzme 7-8 AUD na hodinu a platia cash na ruku - buď raz týždenne alebo priamo po práci. Občas sú s týmito jobmi problémy - niektorí darebácki zamestnávatelia sa zvyknú tváriť, že "na pár hodín vašej práce pozabudli" apod. Berte uvedené fakty ako objektívnu skutočnosť, nie ako návod:-)

V týchto prípadoch teda môže byť Váš mesačný príjem i vyšší, povedzme 2.000 - 2.500,- AUD mesačne a návratnosť vašej investície sa skráti na cca 3-4 mesiace - radšej však s týmto variantom zo začiatku nerátajte - vyhnete sa sklamaniu. Môj odhad je, že maximálne 2-3% študentov si dokáže zarobiť takýto slušný peniaz - väčšinou sú to ľudia dlhodobo existujúci v Austrálii a poznajúci pár ľudí na správnych miestach alebo sú to extrémni šťastlivci ):-o))

Zhrnutie

Ak teda zvažujete výpravu do Austrálie výlučne za účelom zárobku, tak kalkulujte minimálne s dobou 18-24 mesiacov, aby ste zarobili zaujímavejšiu sumu. Kratšie pobyty sú finančne nezaujímavé - pokiaľ nechcete vidieť krajinu, a zaujímajú vás len peniaze, tak treba plánovať dlhodobý pobyt.

Taktiež si uvedomte, že vám do roka od príchodu do Austrálie prepadne letenka - pokiaľ ju jedine nevyužijete na návštevu Slovenska a následnú kúpu ďalšej letenky (čo znamená výdavok ďalších 40-50.000,- Sk)- je ideálne získať aspoň časť refundu späť a preto vysoko odporúčam kúpiť na začiatku hoci i dosť drahú letenku za 50-60 tisíc - ktorú však môžete predať alebo aspoň získať časť refundu späť.

Pozn.:
Uvedené informácie sa týkajú výlučne študentov s pracovným povolením. Na 3-mesačné turistické víza sa v Austrálii samozrejme pracovať nedá. V prípade kurzu kratšieho ako 6 mesiacov získava študent študentské pracovné víza, avšak víza nie je možné predĺžiť ani zmeniť a študent musí opustiť krajinu a požiadať o nové víza mimo Austrálie - napr. na Novom Zélande.




Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

(Žiadne podobné fotografie sa v databáze nenachádzajú..)
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003