Vytlac tuto stranku...    Zatvor okno   
 

Môj počítač.

 
Apropos : Prečo vtáky lietajú horeznačky ponad Austráliu? Nestojí za to, pustiť na ňu lajno.
[ 7 / 36 ]
 
Ak chcete študovať informačné technológie (I.T.), tak potrebujete počítač. Výbavy lacných škôl, medzi ktoré zaraďujem aj college, sú tu všeobecne katastrofálne - okrem niekoľko málo college nerátajte so slušnými strojmi a rýchlym internetom, vôbec už nie s vlastným školským public serverom na publikovanie vlastných projektov.

Takže potrebujete počítač. Jedno odporúčanie - nikdy ho nekupujte v Sydney zo second hand shopov, ako ja. Je to nekonečná oštara - večný problém s reklamáciami. Určite nekupujte nič staršie ako 1 rok, napr. Pentiá 200 MHz so 64 MB RAM, ušetríte si mnoho starostí. Ak chcete študovať I.T. budete potrebovať vývojový software ako napr. Visual Studio min. verziu 6. kvôli Visual Basicu alebo Visual C++, rozbehnúť nejaký ten Apache server, Internet Information Server alebo Personal Web server od Microsoftu, nejaký software na grafiku ako napr. Photoshop 6 a samozrejme soft na vývoj webov - Macromedia Ultradev, Dreamweaver, alebo Allaire Homesite Studio/Coldfusion Studio. Toto sú veci, ktoré sa tu študujú všeobecne a inštalovať tieto náročné softy na staré pentiá naozaj nemá význam.

Dobrý PC s Duronom 1000, 128 RAM, 20 GB HDD, 16 MB grafikou, CD ROM, modemom, sound card kúpite za 600-700,- Dolcov. K tomu prirátajte 17´ monitor za 300,- a máte akceptovateľnú zostavu približne v tej cene, ako aj na Slovensku. To sú moje odporúčania po kúpe prvého nešťastného PC, ktorý ma stál 350,- v zostave Cyrix- 200MHz, 128 RAM, 1,6 GB HDD, zvuk, CD ROM a modem bez monitora. Starší analógový monitor som našiel na ulici na Victoria Street asi týždeň po kúpe tohto prvého PC.

( Bežne tu ľudia vyložia na ulicu množstvo užitočných vecí, i keď nie nových - ak nemáte príliš vysoké nároky na moderný luxus, resp. chcete ušetriť, niekoľkými jazdami autom v určitých oblastiach si doslova dokážete zariadiť byt, počnúc nábytkom, posteľami a končiac počítačom... Ľudia to naozaj nemajú kam dávať a ak sa vyhodené veci zídu niekomu inému, je to len efektívne nakladanie so zdrojmi a prácou odvoznej služby. )

Takže som si kúpil PC zo second handu. Po týždni k nemu pribudol monitor s ohnutými kolíkmi v zásuvke - opravil som to a monitor, aj keď nie v takej kvalite ako digitálny, sa rozbehol. Po dvoch týždňoch, to som už býval v apartmáne s mojimi Aziatmi a Mikeom, za mi zasekla CD ROM, musel som ju rozobrať a ručne vybrať CD, potom znova fungovala. Po ďalšom týždni sa mi odpálil zdroj. A to som mal dôležité data na zápočet, assignment, uložené na harddisku. To mi už prešla trpezlivosť a zavolal som do second-handu, že to majú problém. Jaska, opäť známa pozícia mrtvýho brouka - "Jesus, a ako vám MY môžeme pomôcť!?!?!?"

Našťastie zástupkyňa šéfa bola férovejšia ako šéf a povedala, nech PC prinesiem, aj keď plynie posledný deň záruky. Opäť som mal šťastie - PC som doniesol a požiadal som ju, či môžem pokusne vymeniť zdroj, pretože som nevedel naisto, či to je odpálený zdroj - PC sa po výmene rozbehol. Neviem, koľko by som musel čakať, keby si to sám neopravím.

A tak som si povedal - dosť! Kupujem normálny počítač, hoci sa aj finančne zdevastujem. Vybral som všetky úspory, cca 900,- dolčov, prišiel som do obchodu, kde na objednávku montovali computers a hovorím šéfovi: "Boss, mám všeho všudy 900,- bucks a potrebujem PC lepší ako Celeron 600 vrátane 17´ monitora." Boss sa poškrabal za stredným uchom, poklepkal si na podkovu a kladivko, jazykom oblizol obočie, pokýval hlavou a reknul: "No worries, buddy, spískame to." A tak mám hybrid. Nové kritické súčiastky, motherboard, procesor Duron 1000, HDD a slušný monitor, nekaziace sa súčiastky sú staršieho dáta. Funguje zatiaľ stopro.

Moja maličkosť pri novom počítači. DURON1000..

Starý PC som predal vrátane monitora za 240,- dolčov nemeckému prisťahovalcovi s menšími výčitkami svedomia. Musel som však zaplatiť pokutu, ktorú som dostal od policajta za prekročenie červenej, celkovo asi 210,- dolčov. Takže predajom PC som si zarobil na pokutu a život sa veselo rozbehol ďalej.Príbehy z toho istého obdobia...

Fotografie súvisiace s týmto príbehom...

Môj domáci kútik s PC.    
Start | Sydney | Cesta okolo Australie | Australia prakticky | Singapúr | Fotogaléria | Linky | Synet.sk
© XLuboš 2003